Bürgerfest Berlin /

Výstavy

Poesiomaty v sudetské a literární krajině

Präsidentengarten
/
11:00
19:00

Poesiomaty jsou jako mluvící sochy, periskopy nad hladinou všednodennosti. Zní mnoha hlasy a zvuky, připomínají kulturní dědictví Čechů a Němců. Zvou k objevování pohraničních oblastí, kde dříve žilo německé obyvatelstvo. Ukazují také, jak lidé z obou zemí spolupracují na záchraně tamních památek. Často jim v tom pomáhá i Fond budoucnosti.

Na Slavnosti občanské společnosti mají premiéru tři nové poesiomaty. Dva se poté vrátí do Čech, na místa symbolizující znovuoživení pohraničí po roce 1989: do zaniklé vesnice Königsmühle v Krušných Horách a ke klášteru v Hejnicích v Jizerských Horách. Třetí poesiomat jako jediný překročí hranice natrvalo a zůstane v Německu. Unikátní je též svým obsahem: Zatočte klikou a nechte se překvapit bohatstvím česko-německých dotyků a přesahů ve světě poezie, literatury, ale i politiky. Tento poesiomat zároveň podává svědectví o práci fondu, který mnohé z toho zprostředkoval svou podporou překladů a česko-německých publikací.

Atmosféru prvních sedmi poesiomatů, umístěných v „sudetské krajině“ v roce 2022, přibližuje doprovodná výstava snímků Karla Cudlína.

Projekt „Poesiomaty v sudetské krajině“ je realizován ve spolupráci Ondřeje Kobzy a Česko-německého fondu budoucnosti. Finančně se na něm podílí také společnost PPF Group.

Poesiomaty v sudetské a literární krajiněPoesiomaty v sudetské a literární krajině